Taekwon Do Trnava HWA-RANG header

Vitajte na stránke klubu
Taekwon Do HWA-RANG Trnava

Čo je to Matsogi? 2.časť

Informácie pre pretekárov a rozhodcov
 
V matsogi je každá správne vykonaná technika (tj. kontrolovaná a dynamická technika vykonaná správnou úderovou plochou na povolené miesto zásahu) ohodnotená bodmi. Výška bodov sa líši podľa toho, či je technika vykonávaná rukou, alebo nohou, na ktoré pásmo je vedená a či je vykonávaná vo výskoku, otočke a pod.
1 bod - získa pretekár za úder zo zeme na stredné, alebo horné pásmo. Ďalej za techniku ​​vo výskoku (tj. obe nohy nie sú v kontakte s tatami) na stredné pásmo a za kop zo zeme na stredné pásmo. Jeden bod môže pretekár získať aj za správne vykonaný blok.
2 body - je možné získať za úder vo výskoku na horné pásmo a za kop zo zeme na horné pásmo, alebo kop vo výskoku na stredné pásmo.
(3-5 bodov - možno získať iba za kopy.)
3 body - možno udeliť za kop vo výskoku na stredné pásmo a za kop vo výskoku o 180 ° na stredné pásmo.
4 body - môže pretekár získať za kop vo výskoku o 180 ° na horné pásmo alebo o 360 ° a viac na stredné pásmo.
5 bodov – je možné získať iba za kop vo výskoku o 360 ° a viac na horné pásmo.
Body môže pretekár tiež samozrejme strácať a to buď formou napomenutia (kedy je za tretie napomenutie odpočítaný 1 bod), alebo rovno celým trestným bodom. Najhorším postihom za previnenie je však diskvalifikácia, ktorú možno udeliť buď za 3 priamo udelené trestné body (nie teda za 9 napomenutí), alebo dokonca priamo (v prípade hrubého porušenia pravidiel).
Súťažiaci musí byť pri matsogi tiež vybavený ochrannými pomôckami, tj. chráničmi. Niektoré z týchto chráničov sú pre určité kategórie pretekárov povinné, ďalšie sú potom voliteľné.
 K povinným patrí: chrániče rúk a nôh schváleného typu, chrániče zubov, suspenzor (u mužov) a chránič prsníkov (u žien), ktoré musia byť pod dobokom, ďalej potom helma (pre osoby mladšie ako 15 rokov).
K voliteľným chráničom patria chrániče holení a predlaktia a suspenzor (pre ženy), ktoré musia byť opäť pod dobokom, ďalej chránič brucha a rebier (u veteránov), prípadne helma (u juniorov a veteránov).
V súťažiach jednotlivcov sú potom pretekári rozdelení do jednotlivých hmotnostných kategórií. V tímových súťažiach sa váha jednotlivých pretekárov nerozlišuje. U žiackych kategórií je tiež možné rozdelenie aj podľa výšky.
Váhové kategórie:
 
juniori (-45kg, -51kg, -57kg, -63kg, -69kg, -75kg, + 75kg)
juniorky (-40kg, -46kg, -52kg, -58kg, -64kg, -70kg, + 70kg)
seniori (-50kg, -57kg, -64kg, -71kg, -78kg, -85kg, + 85kg)
seniorky (-45kg, -51kg, -57kg, -63kg, -69kg, -75kg, + 75kg)
veteráni (-64kg, -73kg, -80kg, -90kg, + 90kg)
veteránky (-54kg, -61kg, -68kg, -75kg, + 75kg)
 
DS


1st Dec, 15
Powered by CouchCMS